Na začátku stála touha paní Květoslavy Duřpekové splnit si jeden ze svých velkých snů – vytvořit ve Valašském Meziříčí pěvecký sbor složený ze známých žen.

Květoslava Duřpeková se celý život věnovala hudbě, vyučovala hru na klavír v ZUŠ, sama aktivně hrála a věnovala se naplno organizování pěvecké činnosti v regionu. Více než 20 let vedla Pěvecké sdružení učitelek ve Vsetíně a stále přemýšlela o podobném sboru ve Valašském Meziříčí. Tato její touha se naplnila ke konci její hudební kariéry, kdy v roce 1991 založila ve Valašském Meziříčí ženský pěvecký sbor. Sama ale už tušila, že nepovede sbor dlouho a proto hledala nějakého pokračovatele.
Ženský pěvecký sbor měl první vystoupení dne 15.5.1991 a zároveň to bylo i poslední vystoupení Květoslavy Duřpekové. Na tomto koncertě předala vedení sboru své žačce, paní Růženě Děcké, multiinstrumentalistce, učitelce v ZUŠ, profesorce na Konzervatoři P.J.Vejvanovského v Kroměříži a na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a milovnici hudby, která po zralé úvaze tuto sice krásnou, ale náročnou povinnost převzala.

V dubnu roku 1992 se začala psát nová historie sboru. Ženský pěvecký sbor získal nové jméno – Ženský Pěvecký Sbor Hedvika- na počest své zakladatelky Květoslavy Duřpekové, která již dříve tajně složila řeholní slib a teprve nyní mohla následovat hlas svého srdce a vstoupit do kláštera Milosrdných sester sv. Kříže v Kroměříži. Přijala tam nové jméno – Marie Hedvika. Sestra Hedvika se 22.3.2012 dožívá životního jubilea 91 let.

Současná sbormistryně Růžena Děcká se práci se sborem věnuje s přestávkami již dvě desítky let. Za tu dobu se do charakteru sboru otisklo její vytříbené hudební cítění a umělecký názor. K práci se sborem přivedla také Mgr. Marii Stromšíkovou (roz. Slámovou), svou žačku učitelku hudby v ZUŠ a nyní druhou sbormistryni ŽPS Hedvika, se kterou se dobře doplňují.

Se sborem pracovala v počátcích kratší dobu také pedagožka Ivana Prokopová. Své absolventské koncerty při završení univerzitního studia sbormistrovství se sborem Hedvika realizovali sbormistři Mgr. Marie Stromšíková a Daniel Skála.
Po zahájení tradice Českých mší vánočních se sbor setkal s řadou dalších vynikajících sbormistrů a dirigentů. Kromě Mgr. Marie Stromšíkové a Daniela Skály (pedagog na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a Ostravské Univerzitě, cimbalista, dirigent a sbormistr) sbor dirigovali také Jan Mikušek (dirigent, sbormistr, cimbalista a operní zpěvák, umělecký vedoucí vokálního seskupení Affeto), Pavel Hryzák ( šéfdirigent komorního orchestru Akademie Praha), Jan Novák (sbormistr a dirigent), Mgr. Eva Ježíková ( sbormistryně dětských sborů a pedagožka v ZUŠ Valašské Meziříčí) a další významné osobnosti.